La 20 martie 2025, Centrul pentru Promovarea Învățării Permanente (CPIP) a avut privilegiul de a participa la evenimentul de dezbatere intitulat „Ce funcționează pentru reabilitarea persoanelor cărora li s-au impus sancțiuni și măsuri comunitare?”, organizată de Serviciul de probațiune Timiș. Evenimentul a reunit 12 părți interesate cheie, inclusiv reprezentanți ai autorităților locale, ai sistemului judiciar și experți internaționali. Împreună, am purtat un dialog constructiv axat pe identificarea practicilor eficiente și a abordărilor inovatoare pentru a sprijini procesul de reabilitare a persoanelor supuse sancțiunilor comunitare.

Discuțiile noastre au evidențiat importanța colaborării intersectoriale și a strategiilor bazate pe dovezi, contribuind la elaborarea Strategiei naționale pentru reabilitarea persoanelor supuse sancțiunilor și măsurilor comunitare.

CPIP rămâne angajat în promovarea reintegrării sociale, incluziunii și învățării pe tot parcursul vieții și apreciem oportunitatea de a continua să sprijinim eforturile care vizează construirea unui sistem de reabilitare mai receptiv și mai favorabil.